Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Čuva državu kao da je u miraz donijela * Braneći Crkvu branimo demokratska načela * Poništili konkurs pa raspisali isti * FBI drži deset naših pomoraca na brodu sa kokainom * Treba raspustiti kotorsku skupštinu * Bemaks ostao bez 9,7 miliona pa dobio posao od 2,2 miliona * Na plate zaposlenih troše 624.300 eura
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 24-06-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
NIKOLA GEGAJ, FUNKCIONER DPS-a:
Teze poput „Prirodne Albanije” su opasne i dovele bi do ludila koje je doživio region devedesetih godina.

Vic Dana :)

Mujo sjedi u dnevnoj i čita novine, kad upada mala Fata sva uplakana:
- Babo, ja odluč’la... ako m’ ti ne daš da se udam za Ibru, ja ć’ se bacit’ u rijeku!!
Mujo je pogleda preko novina:
- Bac’ se ti slobodno... svaka guska zna plivat’....
Plavuša kupuje novi automobil.
- Dobar dan, mogu li vam pomoći
pita prodavac.
- Pa da, kupila bih novi auto.
- Model?
- Ma nee, ja sam sekretarica!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2019-06-23 MATIJA BEĆKOVIĆ O STAVU PREMIJERA DA SU CRKVE DRŽAVNO VLASNIŠTVO Crna Gora nije sekularna, nego privatna država Osvrćući se na stav Venecijanske komisije o Nacrtu zakona o slobodi vjeroispovijesti, koji ipak nije bio pozitivan kako je Vlada ustvrdila, kazao je da je „sve što crnogorska Vlada kaže tačno, samo obrnuto”
Dan - novi portal
Akademik Srpske akademije nauka i umjetnosti Matija Bećković ocijenio je u izjavi za „Dan” da „Crna Gora nije sekularna država, već prva privatna država koja ima državno vlasništvo”. On je to kazao komentarišući izjavu premijera Duška Markovića da „Vlada neće uređivati ko će i kada ići u crkve i manastire, ali da one pripadaju narodu, odnosno državi Crnoj Gori, i to niko ne može osporavati“. Osvrćući se na stav Venecijanske komisije o Nacrtu zakona o slobodi vjeroispovijesti, koji ipak nije bio pozitivan kako je Vlada ustvrdila, Bećković je rekao da je „sve što crnogorska Vlada kaže tačno, samo obrnuto”.

– Teško da je nešto onoga koji nije svoj i teško da nešto ima onaj koji nema sebe – ocijenio je Bećković za „Dan”.

Mitropolija crnogorsko-primorska ocijenila je juče da je postojala evidentna namjera da se javnost pogrešno i tendenciozno informiše da su sve odredbe Predloga zakona o slobodi vjeroispovijesti dobile pozitivno mišljenje Venecijanske komisije i da su pozitivno ocijenjene sve odredbe tog akta, a što nije tačno.

Iz Vlade su juče kazali da ako poslednja izjava predstavnika Mitropolije Velibora Džomića znači da je MCP zadovoljna mišljenjem Venecijanske komisije o Predlogu zakona o slobodi vjeroispovijesti, pa makar to bilo i iz razloga što ga smatraju negativnim, to je veoma dobra vijest. Oni su rekli da je Vlada zadovoljna mišljenjem Venecijanske komisije i da je spremna, kako je već saopšteno, da u finalni tekst Predloga zakona integriše stručne preporuke i sugestije „za dalje unapređenje i preciziranje određenih zakonskih odredbi, ovo znači da ne postoji nijedan razlog za nastavak agresivne kampanje koju MCP vodi protiv Predloga zakona”.

Povodom ove izjave, iz Mitropolije su još jednom ponovili da Venecijanska komisija nije podržala i pozitivno ocijenila Predlog zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica u cjelosti, kako je Vlada saopštila u petak u 16.35 časova, tj. nekoliko minuta nakon usvajanja mišljenja na plenarnoj sjednici Venecijanske komisije.

– Sudeći prema sadržaju i brzini saopštenja Vlade, postojala je evidentna namjera da se javnost pogrešno i tendenciozno informiše, da su sve odredbe predloga zakona dobile pozitivno mišljenje Venecijanske komisije i da su pozitivno ocijenjene sve odredbe predloga zakona, a što nije tačno. Brojni mediji su to na takav način i prenijeli javnosti. Istinitost riječi Velibora Džomića već danas je potvrdio Panos Kakaviatos, portparol Venecijanske komisije, javnim navodom da je Venecijanska komisija usvojila niz važnih izmjena i dopuna za predlog zakona. To je bio jedini cilj jučerašnjeg reagovanja. Upravo odredbe iz čl. 62 i 63 predloga zakona kojim je bilo planirano jednostrano preknjižavanje crkava, džamija, katedrala i druge nepokretne imovine crkava i vjerskih zajednica nisu podržane na način koji je željela, predlagala i očekivala Vlada Crne Gore, kao predlagač tog akta. Dostupnost sudskim i upravnim procedurama i sada, bez ovakvog predloga zakona, postoji u pravnom sistemu Crne Gore. Ali, ovdje to nije bio cilj. Naprotiv, ideja je bila da se, mimo propisanih sudskih procedura, Crkva i vjerske zajednice liše svojih svetinja i imovine koju su im kroz vjekove zavještavali vjernici - naglašavaju u Mitropoliji.

Poručuju da će aktivnosti Mitropolije i drugih eparhija naše Crkve u Crnoj Gori, kao i do sada, biti u skladu sa sveukupnom zaštitom ugroženih interesa koje danas, nažalost, Vlada neosnovano karakteriše kao „agresivnu populističku kampanju”.

– Mitropolija i eparhije naše crkve su oduvijek bile, jesu i biće za istinski i stručni dijalog, a ne za simulaciju dijaloga i dovođenje pred svršen čin, kao što je bilo i 2015. i 2019. godine – zaključuju u Mitropoliji.

M.S.




Vučić: Svi spustimo tenzije
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da bi bilo najbolje da Crna Gora i Srbija spuste tenzije i dodao da će mišljenje o stavu Venecijanske komisije o crnogorskom zakonu o slobodi vjeroispovijesti iznijeti kada on bude objavljen. On je, novinarima u Minsku, rekao da se u Crnoj Gori vodi kampanja protiv Srbije i Srba, a u Srbiji obrnuta kampanja.

– Najbolje je da stanemo i jedni i drugi. Volio bih kada bi bilo moguće – dodao je Vučić, prenosi Tanjug.

Govoreći o pozivu ambasadora Srbije u Podgorici Zorana Bingulca u Ministarstvo spoljnih poslova Crne Gore zbog izjava srpskih zvaničnika, Vučić je ocijenio da se radi o mjeri za „unutrašnju upotrebu”.


Marković: Državi data sva prava
Nakon predsjednika države i lidera Demokratske partije socijalista (DPS) Mila Đukanovića, na temu crkve se oglasio i premijer Duško Marković, koji je iz Kolašina poručio da „Vlada neće uređivati ko će i kada ići u crkve i manastire, ali one pripadaju narodu, odnosno državi Crnoj Gori, i to niko ne može osporavati”. Marković je kazao da su od Venecijanske komisije, kroz mišljenje na zakon, dobili potvrdu slobode, nezavisnosti i demokratskog potencijala.

– Državi je Ustavom dato pravo da uređuje sva društvena pitanja – ne na nečiju štetu, nego u interesu svakog građanina i njegovih prava i sloboda. Tako će biti i s ovim zakonom – rekao je Marković.

Odgovarajući na Markovićeve navode, koordinator Pravnog savjeta Mitropolije Velibor Džomić je za „Dan” kazao da je premijerova izjava politička i nema nikakve veze s pravom, te je stoga ne bi ni komentarisao.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"